6 Temmuz 2011 Çarşamba

AİHM'in Yeni Başkanı: İngiliz Yargıç Sir Nicolas Bratza


Mahkeme Yazı İşleri Müdürlüğü tarafından 4 Temmuz 2011 günü yapılan açıklamada, İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi 4 Kasım 2011 tarihinde yaş haddinden görevi bırakacak olan Fransız yargıç Jean Paul Costa'nın yerine yeni Başkanını yaptığı gizli oylama ile seçtiği duyuruldu.


 Yargıç Bratza, 1945 yılında ünlü bir konser kemancısı olan ve I. Dünya Savaşı sonrasında Londra'ya yerleşmiş Sırp asıllı bir baba ile yetiştirdiği hukukçularıyla ünlü bir aileden gelen İngiliz asıllı anneden Londra'da dünyaya geldi. Hukuk öğrenimini Oxford'da  tamamladıktan sonra, parlak bir hukuk kariyerinin sonunda, 1993 yılında İnsan Hakları Avrupa Komisyonuna Birleşik Krallık yargıcı olarak seçildi. 1998 Kasım'ından itibaren ise Mahkeme'nin 11 Nolu Protokolün yürürlüğe girmesi sonucu tek bir Mahkeme ve tam zamanlı hale gelmesiyle birlikte Birleşik Krallık yargıcı olarak yeniden seçildi ve o tarihten bu yana görevini Mahkeme'de sürdürüyor. Yargıç Bratza, 19 Ocak 2007'den beri Mahkeme Başkan Yardımcılığı görevini de yürütmekteydi. 

Yeni Mahkeme Başkanı bu göreve üç yıl için getirildi ve çetin bir süreç kendisini bekliyor.

Yukarıdaki etkileyici kariyer dikkate alındığında Yeni Başkan'ın İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi'nin en deneyimli yargıçlarının başında geldiği görülecektir. Özellikle, Mahkeme'nin kararlarının bir süredir ciddi bir tartışma konusu olduğu İngiltere'de onun görevi devralması ile birlikte tartışmaların daha yönetilebilir bir hale gelmesi umulmaktadır. 

Kasım'a kadar görevini sürdüren Başkan J.P. Costa ise görevi devraldığı İsviçre'li Yargıç L. Wildhaber kadar etkileyici olmasa da oldukça başarılı bir Başkanlık dönemine imza attığı rahatlıkla söylenebilir. 

Hiç yorum yok: