3 Mayıs 2010 Pazartesi

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri: Slovak Hükümeti AİHM kararlarına uymalı!


 Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjørn Jagland 29 Nisan 2010 tarihinde Slovak Hükümetini kınayan bir açıklamada bulundu. Genel Sekreter, Avrupa Konseyi websitesinden yayınlanan açıklamasında, Cezayir uyruklu Mustafa Labsi'nin iade edilmemesini İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi'nin talep etmesine rağmen 19 Nisan 2010 tarihinde iade edilmiş olmasını üzüntüyle karşıladığını belirtmiştir. 
  Genel Sekreter, Mahkeme tarafından Sözleşme'de öngörülen hakların pratikte etkili olabilmesi için yaşamsal olan tedbirlere bütün üye devletlerin saygı gösterilmesinin asıl olduğunu ifade etmiştir. 

Mahkeme, Avusturya'dan Slovakya'ya herhangi bir kimlik belgesi olmaksızın giriş yapan Cezayir vatandaşı Mustafa Labsi'nin İçtüzüğün 39. maddesi uyarınca ikinci bir açıklamaya kadar Cezayir'e iade edilmemesine 13 Ağustos 2008 tarihinde karar vermişti.  Genel Sekreter, Slovak yetkililerin bu tavrının Avrupa Konseyi'nin etkinliklerinin kalbinde yatan insan hakları sisteminin altını oyma tehlikesi doğurduğunu ifade etmiştir.

Hiç yorum yok: